Terminy i zasady
Wybory samorządowe odbędą się w niedzielę 7 kwietnia 2024 roku.
Będziemy wybierać włodarza gminy (wójta/burmistrza), radnych gminnych, radnych powiatowych i radnych Sejmiku Województwa Kujawsko-Pomorskiego.
Natomiast na 21 kwietnia zaplanowana jest druga tura głosowania, w przypadku jeśli żaden z kandydatów nie uzyska bezwzględnej większości głosów w pierwszej turze (ponad 50%). Jeśli dojdzie do drugiej tury wyborów, to wybierani będą tylko dwaj kandydaci z najwyższymi wynikami z pierwszej tury.
Kto może brać udział w głosowaniu?
Prawo udziału w głosowaniu w wyborach do rady gminy, rady powiatu i sejmiku województwa oraz wyborach wójta/burmistrza przysługuje wszystkim obywatelom polskim, którzy najpóźniej w dniu głosowania kończą 18 lat oraz stale zamieszkują na obszarze danej jednostki samorządu terytorialnego, co jest potwierdzone wpisem do stałego rejestru wyborców. Wszystkich formalności związanych ze zmianą miejsca zameldowania należy dopełnić do 5 kwietnia.
Obywatele Unii Europejskiej niebędący obywatelami polskimi mają prawo udziału w głosowaniu pod warunkiem, że stale zamieszkują na obszarze danej jednostki samorządu terytorialnego i są wpisani do stałego rejestru wyborców prowadzonego przez gminę.
„Stałe zamieszkanie” oznacza, że stale przebywasz w określonej miejscowości pod konkretnym adresem i masz zamiar przebywać w tym miejscu w przyszłości. Przyjmuje się, że osoba, która stale mieszka w danym miejscu, prowadzi w nim swoje codzienne życie, nocuje w nim i jest z nim związana materialnie. Potwierdzeniem stałego zamieszkania jest wpis do rejestru wyborców w gminie, w której stale mieszkasz.
Nie mają prawa głosowania osoby:
- pozbawione praw publicznych prawomocnym orzeczeniem sądu;
- pozbawione praw wyborczych prawomocnym orzeczeniem Trybunału Stanu;
- ubezwłasnowolnione częściowo lub całkowicie prawomocnym orzeczeniem sądu.
Jak będziemy wybierać?
Wybory wójta / burmistrza
Zwycięży ten kandydat, który otrzyma więcej niż połowę ważnie oddanych głosów. Jeśli żaden z kandydatów nie przekroczy wymaganego progu, dwa tygodnie później odbywa się kolejne głosowanie, w którym bierze udział dwóch kandydatów z najlepszym wynikiem.
Wybory rad gmin
W gminach powyżej 20 tys. mieszkańców tj. w gminie Nakło nad Notecią oraz gminie Szubin – wyborca może postawić tylko jeden krzyżyk przy jednym wybranym kandydacie. Oznacza to, że głosuje na listę, na której znajduje się kandydat, ale jednocześnie wskazuje na niej osobę z pierwszeństwem do uzyskania mandatu.
W pozostałych gminach powiatu nakielskiego tj. Kcynia, Mrocza i Sadki mieszkańcy będą wybierać radnych w okręgach jednomandatowych. Każda gmina jest podzielona dokładnie na tyle okręgów wyborczych, ilu jest radnych. W każdym z nich komitety wyborcze zgłoszą po jednym kandydacie. Wyborcy zagłosują też tylko na jednego kandydata. Mandat uzyska kandydat, który otrzyma największą liczbę głosów. Nie musi to być więcej niż połowa wszystkich głosów. Wystarczy najwyższa liczba głosów spośród wszystkich kandydatów, nie obowiązuje również próg wyborczy.
Wybory rady powiatu i sejmiku województwa
Wybory do Rady Powiatu Nakielskiego i Sejmiku Województwa Kujawsko-Pomorskiego odbędą się w systemie proporcjonalnym. Oznacza to, że mandaty będą dzielone pomiędzy listy kandydatów proporcjonalnie do liczby ważnych głosów oddanych na listy (metoda d'Hondta).
Jak zmienić miejsce głosowania?
Osoby, które z jakiegokolwiek powodu nie są ujęte w Centralnym Rejestrze Wyborców, ale pragną zagłosować w swoim miejscu zamieszkania, powinny zameldować się bądź złożyć wniosek o ujęcie w obwodzie głosowania właściwym dla aktualnego miejsca zamieszkania. Można tego dokonać w urzędzie gminy lub przez internet na stronie gov.pl. Złożenie takiego wniosku umożliwi także wzięcie udziału w kolejnych wyborach.
Pamiętaj!
Żeby Twój głos był ważny, musisz postawić w kratce obok nazwiska znak „X”. Jeśli się pomylisz, nie dostaniesz nowej karty do głosowania.